09.09.2013 r.
2 min

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego na przełomie roku kalendarzowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
09.09.2013r.
2 min

Jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, wypłatę wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i zasiłku ustala się w zależności od tego, jakie świadczenie przysługuje ubezpieczonemu 31 grudnia danego roku.

Jeżeli w dniu 31 grudnia danego roku ubezpieczony (pracownik) ma prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy (art. 92 Kodeksu pracy) i od
1 stycznia następnego roku pozostaje nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, wówczas od 1 stycznia przysługuje mu prawo do tego wynagrodzenia w wymiarze 33 dni (14 dni dla osób, które ukończyły 50 rok życia), który ponownie należy liczyć od 1 stycznia.

Jeżeli w dniu 31 grudnia danego roku pracownik ma prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego i od 1 stycznia następnego roku nadal pozostaje niezdolny do pracy z powodu choroby, to od 1 stycznia w dalszym ciągu przysługuje mu zasiłek chorobowy za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Okres 33 dni (14 dni) w nowym roku kalendarzowym, za który pracownik będzie miał prawo do wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, liczony będzie wyłącznie wtedy, gdy pracownik ponownie zachoruje po przerwie, nawet jednodniowej.

Zobacz szkolenia: