Kodeks pracy
W świetle art. 80 kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za pracę. Za czas niewykonywania pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Z drugiej strony, zgodnie z art. 92 kodeksu pracy, za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik co do zasady zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia.
Z art. 92 § 3 kodeksu pracy wynika, iż wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego.
Uregulowania kodeksu pracy dają pracodawcy możliwość wypłaty wynagrodzenia za pracę za część dnia (przepracowane godziny). Jakie zasady przewiduje ustawa zasiłkowa?
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
W art. 12 ust. 1 ustawodawca wskazał, iż zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku, o czym stanowi art. 36 ust. 3 ustawy.
Mając powyższe uregulowania na uwadze należy stwierdzić, iż brak jest możliwości wypłaty zasiłku chorobowego za część dnia.
Stanowisko ZUS w sprawie możliwości wypłacenia zasiłku chorobowego proporcjonalnie za część dnia
Odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości wypłacenia zasiłku chorobowego proporcjonalnie za część dnia udzielił Departament Zasiłków ZUS w swoim stanowisku z 04.08.2010 r. (znak: 992800/6000/91/2010/SKN/1), w którym powołuje się m.in. na kodeksowe uregulowania dotyczące odpłatności za pracę. Czytamy w nim, iż „(…) W świetle obowiązujących norm prawa pracy, określonych w art. 80 Kodeksu pracy, wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Na podstawie art. 84 K.p. pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia.”. Departament w swoim stanowisku powołał się na art. 12 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zdaniem ZUS, skoro pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę za przepracowaną część dnia, nie można uznać, że jest to wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. nie przewidują możliwości wypłaty zasiłku chorobowego za część dnia, na który została orzeczona niezdolność do pracy z powodu choroby. ZUS uznał więc, iż w takim przypadku przepis art. 12 ust. 1 powołanej ustawy nie ma zastosowania i za ten dzień pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego.
Praktycznie…
W sytuacji, w której pracownikowi za przepracowaną część dnia wypłacono wynagrodzenie za pracę, a jednocześnie lekarz wystawił zwolnienie lekarskie obejmujące ten dzień, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia / zasiłku chorobowego.
Jeżeli natomiast pracodawca zapłaci pracownikowi za cały dzień pracy, pomimo przepracowania tylko kilku godzin, w takiej sytuacji nie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie chorobowe / zasiłek chorobowy, a dnia tego nie uznaje się za dzień niezdolności do pracy z powodu choroby.
Zobacz szkolenia: