Ustawodawca przewidział również, że w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy i zdecyduje się korzystać ze zwolnienia w wymiarze godzinowym, pracodawca będzie proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pomniejszał liczbę godzin przysługującego zwolnienia. Stanowi o tym § 3 przywołanego powyżej przepisu, z którego wynika, że zwolnienie od pracy, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. W takiej sytuacji niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Z uwagi na przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie dopuszczające pomniejszanie proporcjonalne liczby godzin zwolnienia przysługującego z art. 188 kodeksu pracy jedynie w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy, powstały wątpliwości dotyczące pomniejszania liczby godzin zwolnienia w stosunku do pracowników, których obowiązuje obniżona norma dobowa czasu pracy. Dotyczy to szczególnych grup zawodowych, dla których ustawa przewiduje inną niż 8 godzin normę dobową czasu pracy, na przykład pracowników o orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Skoro jednak ustawodawca nie przewidział w treści art. 188 kodeksu pracy możliwości pomniejszania 16 godzin przysługującego pracownikowi zwolnienia w przypadku, gdy do pracownika stosuje się obniżoną normę dobową czasu pracy, brak jest prawnych podstaw do takiego postępowania. Zatem pracownik, którego dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godzin, korzystający ze zwolnienia z art. 188 kodeksu pracy w wymiarze godzinowym, będzie miał prawo do 16 godzin zwolnienia w roku kalendarzowym.
Powyższe zostało potwierdzone stanowiskiem Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze stycznia 2016 r., w którym wskazano, że „przepisy art. 188 Kodeksu pracy nie zawierają regulacji umożliwiającej pomniejszanie godzinowego wymiaru zwolnienia tzw. opieki nad dzieckiem w przypadku, gdy dobowa norma czasu pracy pracownika (np. zatrudnionego w służbie zdrowia lub zaliczonego do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności) jest niższa niż 8 godzinna dobowa norma czasu pracy wynikająca z Kodeksu pracy. W związku z tym – w ocenie Departamentu – przy udzielaniu takiemu pracownikowi zwolnienia od pracy w wymiarze godzinowym na podstawie art. 188 Kodeksu pracy należałoby stosować ogólne zasady.”.