Listopad jest zazwyczaj jednym z tych miesięcy, w których wymiar czasu pracy jest bardzo niekorzystny dla pracodawcy. Dzieje się tak ponieważ jest to miesiąc krótki, liczący 30 dni kalendarzowych, a dodatkowo wypadają w nim zawsze dwa święta (1 i 11 listopada). W ubiegłym roku ten skutki zmniejszenia wymiaru czasu pracy w listopadzie w związku z wystąpieniem dwóch świąt były ograniczone. Stało się tak, ponieważ w ubiegłym roku jedno ze świąt (1 listopada) przypadało na niedzielę, a zatem było zdarzeniem obojętnym dla ustalenia wymiaru czasu pracy.
Ustalając wymiar czasu pracy w listopadzie nie spotkamy już takie sytuacji. W bieżącym roku wszystkie listopadowe święta mają znaczenie dla wymiaru czasu pracy. I tak ustalając wymiar czasu pracy w listopadzie 2010r. musimy postępować według następujących reguł:
1. Cztery pełne tygodnie przypadające w listopadzie (licząc od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego – poniedziałku) powiększają wymiar czasu pracy o 40 godzin każdy. Zatem pełne tygodnie dadzą nam 160 godzin jako wymiar czasu pracy.
2. Dni wystające poza pełne tygodnie – 29 i 30 listopada – mają wpływ na wymiar czasu pracy tylko jeśli przypadają pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem. Zatem w bieżącym roku na wymiar czasu pracy wpływ ma zarówno 29 jak i 30 listopada, które powiększą nam wymiar czasu pracy w sumie o 16 godzin.
3. Spośród dwóch świąt przypadających w listopadzie 2010r. wpływ na wymiar czasu pracy ma zarówno 1 listopada (poniedziałek), jak i 11 listopada (czwartek), które pomniejszą wymiar czasu pracy w sumie o 16 godzin.
4. W ten sposób ustalony wymiar czasu pracy w listopadzie wyniesie 160 godzin (160 + 16 – 16).
W tym stanie rzeczy maksymalna liczba dni pracy w listopadzie 2009r. wyniesie 20 dniówek roboczych, natomiast minimalna liczba dni wolnych od pracy – 10 (30 dni kalendarzowych minus 20 dni roboczych).