Pracownikom zwykle potrzebny jest określony sprzęt lub urządzenia do wykonywania obowiązków służbowych. Powinien on zostać udostępniony przez pracodawcę. Może się jednak zdarzyć, że pracownik będzie wykorzystywał te urządzenia i narzędzia również w celach prywatnych.
Najczęściej przekazywanymi urządzeniami są telefony komórkowe, laptopy, tablety i inne podobne sprzęty biurowe. Nikogo nie dziwi to, że pracownik może skorzystać z nich w celach niezwiązanych z pracą. Może wykonać prywatną rozmowę telefoniczną z służbowego smartfona, czy wysłać maila w sprawie osobistej z otrzymanego laptopa. Czy powoduje to powstanie przychodu ze stosunku pracy, który powinien zostać opodatkowany?
Co do zasady, wszelkie świadczenia otrzymane od pracodawcy stanowią przychód ze stosunku pracy. Jako takie podlegają opodatkowaniu, chyba że korzystają ze zwolnienia na podstawie odpowiednich przepisów. Dotyczy to zarówno świadczeń odpłatnych, częściowo odpłatny oraz nieodpłatnych. Jednak, aby po stronie pracownika powstał przychód muszą zostać spełnione następujące warunki:
1. świadczenie zostało spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
2. zostało ono spełnione w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosło mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
3. korzyść uzyskana przez pracodawcę jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
W analizowanym kontekście spełnione są dwie pierwsze przesłanki. Jednak problematyczne jest ustalenie wartości świadczenia realnie otrzymanego przez pracownika. Z tego względu przyjmuje się, że po stronie pracownika nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu z tytułu prywatnego wykorzystywania sprzętu udostępnionego przez pracodawcę.