Zwolnienie z podatku
Zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 roku, poz. 361 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.
Analizując treść przedmiotowego przepisu Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2012 r., nr IPPB4/415-270/12-2/JK2, wskazał następujące przesłanki zastosowania zwolnienia:
- ekwiwalent musi zostać wypłacony w pieniądzu,
- kwota ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom,
- narzędzia, materiały lub sprzęt muszą stanowić własność pracownika,
- narzędzia, materiały lub sprzęt należące do pracownika muszą być wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.
W przypadku gdy w/w przesłanki zostaną kumulatywnie spełnione, ekwiwalent będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Kwota ekwiwalentu
Przyjmuje się, iż ekwiwalent powinien stanowić świadczenie kompensujące wykorzystywanie przez pracownika do wykonania pracy sprzętu, narzędzi i materiałów stanowiących jego własność. W związku z tym pracodawca ustalając kwotę ekwiwalentu powinien mieć na względzie rodzaj, wartość oraz stopień zużycia wykorzystywanych przez pracownika do realizacji swoich obowiązków rzeczy. Musi bowiem zachodzić racjonalny związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi a wartością używanych dla celów pracodawcy narzędzi, materiałów lub sprzętu należących do pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie tego używania (zob. interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2012 r., nr IPPB4/415-270/12-2/JK2).
Narzędzia, materiały i sprzęt stanowiące własność pracowników
Z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy jednoznacznie wynika, iż używane na potrzeby pracodawcy narzędzia, materiały i sprzęt winny stanowić własność pracownika. Pracownik powinien potwierdzić prawo własności tych rzeczy. Koniecznym jest zatem złożenie przez pracownika stosownego oświadczenia i przedstawienie dokumentów potwierdzających prawo własności. Jak wyjaśnił bowiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 13 marca 2007 r., „płatnik, stosując przepis art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy, musi zatem wykazać, że narzędzia, materiały czy sprzęt, którymi posługuje się pracownik wykonując pracę dla pracodawcy, stanowią jego własność. Musi zatem dysponować odpowiednimi dowodami. Z tego też względu winien zażądać od pracownika wykazania dowodem, który nie budzi wątpliwości, że konkretne narzędzie jest jego własnością. Z reguły będą to, jak wskazała strona skarżąca, faktury, dowody zakupu. Oświadczenie, aby mogło stanowić dowód własności sprzętu czy narzędzi, nie może budzić wątpliwości, a więc winno być poparte takimi dowodami, które pozwolą bez wątpienia uznać je za potwierdzające prawo własności pracownika do danego sprzętu, narzędzi czy materiałów. Skoro omawiany przepis jednoznacznie wymaga, aby narzędzie, sprzęt czy materiały stanowiły własność pracownika, nie można wymogu tego traktować dowolnie.” (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia
13 marca 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 59/07).
Wykorzystywanie narzędzi, materiałów i sprzętu stanowiącego własność pracownika dla celów służbowych
Narzędzia, materiały i sprzęt stanowiące własność pracownika winny być wykorzystywane przy wykonywaniu przez niego pracy. Ekwiwalent nie należy się, jeżeli w/w rzeczy nie są wykorzystywane przez pracownika przy wykonywaniu jego obowiązków służbowych.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta