Wyjazdy integracyjne zazwyczaj przypadają na sobotę bądź niedzielę, a więc dni, które w większości firm są dniami wolnymi od pracy. Służą one przede wszystkim osiągnięciu celów istotnych dla pracodawcy, a mianowicie poprawie efektywności pracy poprzez poprawę relacji interpersonalnych w zespole pracowników.
Taki stan rzeczy powoduje powstawanie wątpliwości. W szczególności rodzi się pytanie, czy pracownik ma obowiązek uczestniczyć w takim wyjeździe, czy też jego udział ma charakter dobrowolny? Wątpliwości powstają również, gdy zastanowimy się nad zaliczeniem do czasu pracy czasu poświęconego przez pracownika na udział w imprezie integracyjnej. Udzielenie twierdzącej odpowiedzi na to pytanie rodziłoby konieczność rekompensowania pracownikowi tego zdarzenia udzieleniem innych dni wolnych pracy.
Odpowiedź na postawione powyżej pytania jest uzależniona od tego czy udział w imprezie integracyjnej ma charakter obowiązkowy, czy też jest uzależniony od woli pracownika. W sytuacji gdy bezsporne jest nadanie imprezie integracyjnej charakteru obowiązkowego, wątpliwości nie powinno budzić zaliczenie czasu poświęconego przez pracownika na udział w takiej imprezie do czasu pracy. Okoliczność, że w tym czasie pracownik nie wykonuje faktycznie swoich obowiązków nie jest przy tym istotna.
Trzeba bowiem pamiętać, że obowiązujący porządek prawny przyjmuje dość szeroką definicję czasu pracy. Zgodnie bowiem z art. 128 § 1 Kodeksu pracy czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. W przypadku udziału w imprezie integracyjnej, który wynika z polecenia wydanego przez pracodawcę, pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w miejscu również wynikającym z polecenia pracodawcy. Przy takim ujęciu dni poświęcone na udział pracownika w „integracji” powinny zostać mu zrekompensowane stosowanie do art. 1513 oraz art. 15111 Kodeksu pracy.
Odmiennie należy natomiast kwalifikować udział pracownika w wyjeździe, który ma charakter dobrowolny. W tym kontekście okoliczność, iż pracodawca dzięki udziałowi pracowników w wyjeździe integracyjnym osiąga określone cele, jest okolicznością, która nie ma decydującego znaczenia. Jeśli pracownik ma możliwość odmowy udziału w imprezie integracyjnej to trudno znaleźć jakiekolwiek racje przemawiające za wliczeniem tego okresu do czasu pracy.