Czekanie na wezwanie pracownika i wydanie mu dopiero wtedy świadectwa pracy byłoby postępowaniem nieprawidłowym.
Po pierwsze, należy zauważyć, że zgodnie z art. 97 § 3 Kodeksu pracy jeżeli z orzeczenia sądu pracy wynika, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca jest obowiązany zamieścić w świadectwie pracy informację, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę.
Dla rozstrzygnięcia sprawy podniesionej w pytaniu konieczne jest jednak odwołanie się również do przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. § 5 ust. 4 wskazanego rozporządzenia nakazuje bowiem, w przypadku wydania przez sąd orzeczenia zasądzającego odszkodowanie w związku z rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy. Świadectwo pracy wydawane w tej sytuacji powinno zawierać informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, powołującą art. 97 § 3 Kodeksu pracy.
Z powyższego wynika, że wydanie świadectwa pracy nie jest w żadnej mierze uzależnione od zwrócenia się przez pracownika z takim żądaniem. Pracodawca powinien dopełnić tego obowiązku w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie, zaś niedopełnienie tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością za popełnienie wykroczenia z art. 282 § 1 Kodeksu pracy.
W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu należy zatem jak najszybciej dopełnić obowiązków związanych z wydaniem pracownikowi nowego świadectwa pracy.