W kontekście podniesionej powyżej kwestii rozważenia wymaga następujący scenariusz: pracownik w okresie 01.01.2012 r. – 31.03.2012 r. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny, następnie w okresie 01.04.2012 r. – 31.03.2013 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony, natomiast od dnia 01.04.2013 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
W świetle obecnego brzmienia art. 97 § 11 Kodeksu pracy jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. § 12 wskazanego przepisu nakazuje wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu upływu wskazanego powyżej terminu, przy czym wydane w tym trybie świadectwo powinno obejmować okres zatrudnienia na podstawie terminowych umów o pracę. W konsekwencji świadectwo pracy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym powinno zostać wydane z chwilą upływu 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o pracę na okres próbny. Naruszenie tego obowiązku stanowić wyczerpuje natomiast znamiona wykroczenia, o którym mowa w art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.
Stanowisko wyrażone w dniu 22 kwietnia 2013 r. przez Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy (niepublikowane) dopuszcza jednak wcześniejsze wydanie świadectwa pracy potwierdzającego okres zatrudnienia na podstawie terminowych umów o prace, bez konieczności czekania na upływ 24-miesięcznego terminu. Jak podkreślono w stanowisku „przepisy nie przewidują też sankcji dla pracodawcy, który wyda pracownikowi świadectwo pracy za okres zatrudnienia na podstawie umów terminowych przed upływem okresu 24 miesięcy, w szczególności działanie takie na będzie stanowić wykroczenia przeciwko prawom pracownika”.
Zobacz szkolenia: