Otóż zgodnie z art. 97 § 13 Kodeksu pracy pracownik może obecnie w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę na czas określony, na okres próbny oraz na czas wykonania określonej pracy lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.
Konstrukcja wydawania świadectwa pracy na wniosek pracownika była również znana praktykom pod rządami stanu prawnego obowiązującego przed 21.03.2011r. W praktyce nie miała wówczas jednak większego znaczenia.
Po zmianach z 21.03.2011r. konstrukcja ta nabierała jednak o wiele większego znaczenia. Na taką zmianę złożą się dwa czynniki. A mianowicie, znaczna część pracodawców, którzy pragną uniknąć kłopotliwego monitorowania biegu terminu 24 miesięcy od dnia zawarcia z pracownikiem pierwszej z terminowych umów o pracę, będzie dążyć do stworzenia sytuacji, w której pracownicy będą wnioskować o wydanie świadectwa pracy po zakończeniu każdej terminowej umowy o pracę. Z drugiej strony pracownicy, którzy zakończą definitywnie zatrudnienie przed upływem 24-miesięcznego terminu, jeśli będą chcieli uzyskać świadectwo pracy wcześniej, będą musieli wystąpić z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy w trybie określonym w art. 97 § 13 Kodeksu pracy.
Zmiany z dnia 21.03.2011r. dokonały jednak pewnych modyfikacji w zasadach wydawania świadectwa pracy na żądanie pracownika. Należy bowiem zwrócić uwagę, że pracownik może wystąpić z takim żądaniem „w każdym czasie”. Poprzednio mógł to uczynić najpóźniej ostatniego dnia trwania umowy. W obecnym stanie prawnym pracownik może więc żądać wydania świadectwa pracy potwierdzającego zatrudnienie na podstawie terminowej umowy o pracę, która na przykład zakończyła się 6 miesięcy temu. Dodatkowo, w obecnym stanie prawnym wniosek pracownika powinien zachowywać formę pisemną (dotychczasowe przepisy takich wymogów w tym zakresie nie znały).
Pracodawca będzie zobowiązany uczynić zadość żądaniu pracownika, tj. wydać świadectwo pracy, w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika. Ponadto w świetle najnowszej nowelizacji rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, jeżeli wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w terminie wynikającym z m.in. art. 97 § 13 Kodeksu pracy nie będzie możliwe, pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu, będzie zobowiązany przesłać świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty albo doręczyć je w inny sposób.