27.03.2022 r.
3 min

Wręczenie wypowiedzenia w trakcie urlopu pracownika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.03.2022r.
3 min

„Artykuł 41 [kodeksu pracy] zabrania pracodawcy złożenia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem w czasie trwania okresu ochronnego. Natomiast rozpoczęcie urlopu lub skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego w okresie wypowiedzenia nie ma wpływu na wcześniejszą czynność pracodawcy. W takim przypadku umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia, nawet jeśli w jego ostatnim dniu pracownik będzie nieobecny w pracy. Inaczej mówiąc, ochrona wynikająca z przepisu dotyczy jedynie zakazu złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy. Nie obejmuje natomiast rozwiązania umowy rozumianego jako jej ustanie wraz z upływem okresu wypowiedzenia.” (Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk).

W związku z tym, że ustawodawca zapewnił pracownikom ochronę przed wypowiedzeniem umowy o pracę w okresie urlopu to pracodawcy starają się znaleźć rozwiązanie, które im to umożliwi. Jednym z pomysłów jest odwołanie z tego urlopu.

Kodeks pracy w art. 162 przyznaje pracodawcy prawo do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego. Przesłanką skorzystania z tego uprawnienia jest zaistnienie okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu, które wymagają obecności pracownika w zakładzie pracy. Odwołanie może zatem nastąpić wyjątkowo, w sytuacji, gdy obecność pracownika w pracy jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy, m.in. w razie awarii, choroby osoby zastępującej pracownika przebywającego na urlopie, kontroli w zakładzie pracy, niezaplanowanego wcześniej, ważnego spotkania, na którym potrzebna jest wiedza pracownika. Odwołanie z urlopu wypoczynkowego stanowi polecenie pracodawcy, do którego pracownik ma obowiązek się zastosować. Niewykonanie tego polecenia skutkować może nałożeniem na pracownika kary porządkowej, a w skrajnym przypadku rozwiązaniem stosunku pracy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy, z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

W doktrynie jednak utarło się stanowisko, zgodnie z którym okoliczności uzasadniającej odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego nie stanowi zamiar pracodawcy wręczenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę. Takie działanie pracodawcy należy uznać za nieważne z uwagi brak jego zgodności z zasadami współżycia społecznego. Jak wyjaśnił bowiem Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 9 lutego 1967 r., sygn. akt III PZP 22/66, wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę w czasie, w którym po odwołaniu go z urlopu stawił się do pracy, jest nieważne, jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jeżeli jednak pracodawca podejmie decyzję o odwołaniu pracownika z urlopu z innych przyczyn niż wola złożenia temu pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, a przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy o pracę pojawią się już po stawieniu się pracownika w pracy to takie działanie pracodawcy nie będzie podlegało omawianym ograniczeniom.