Według orzecznictwa Sądu Najwyższego „w sytuacji, gdy w danym tygodniu przypada święto, pracownik ma przepracować mniej godzin niż wynika to z tygodniowej normy czasu pracy i w związku z tym […] przepracować odpowiednio mniej dni” (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14 listopada 2001 roku, sygn. akt III ZP 20/01). Zatem święta występujące od poniedziałku do soboty obniżają wymiar czasu pracy o 8 godzin.
W 2011 roku do art. 130 kodeksu pracy został dodany § 21, zgodnie z którym, jeśli święto przypadało w dniu wolnym, wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy (np. w sobotę), wówczas nie obniżało ono wymiaru czasu pracy. Przepis ten spotkał się jednak z ogromną falą krytyki i wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11) został uznany za niekonstytucyjny i jako taki utracił moc. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że „pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywania tych świąt”.
W obecnie obowiązującym stanie prawnym święto, które przypada w innym dniu tygodnia niż niedziela, nawet jeśli przypada na dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy zgodnie z rozkładem obowiązującym u danego pracodawcy, wywołuje skutek, o którym mowa w art. 130 § 2 Kodeksu pracy. Powoduje zatem obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym, a w konsekwencji dopuszczalnej liczby dni roboczych, które występują w konkretnym okresie rozliczeniowym. Dla pracodawców, u których dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy przypada zazwyczaj w sobotę, oznacza to konieczność udzielenie innego dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym, który będzie przypadał w dniu, który zazwyczaj w tym podmiocie stanowi dzień roboczy. Dzień ten będzie pełnił wówczas funkcję dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Warto zwrócić uwagę, że dostosowując rozkład czasu pracy do wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym, pracodawca może wyznaczyć inny konkretny dzień, w którym zwolni wszystkich pracowników od świadczenia pracy. Nie musi tego konsultować z załogą. Ustalenie tego dnia odbywa się bowiem według reguł, zgodnie z którymi ustalane są rozkłady czasu pracy poszczególnych pracowników. Możliwe jest również wybranie innego rozwiązania, w wyniku którego data „nadprogramowego” dnia wolnego od pracy nie będzie przypadała w tym samym terminie dla wszystkich pracowników.
Dzień taki może następować zarówno po święcie, jak i w terminie poprzedzającym wystąpienie święta. Ważne jest, aby udzielenie tego dnia wolnego od pracy nastąpiło w okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto powodując obniżenie wymiaru czasu pracy.