Uwzględnienie przez sąd powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy lub powództwa o odszkodowanie w związku z niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy
Kodeks pracy przyznaje pracownikowi, któremu pracodawca odmówił sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem jego sprostowania. Może on także wystąpić do sądu z przedmiotowym żądaniem po bezskutecznym upływie terminu przeznaczonego na ustosunkowanie się pracodawcy do wniosku o sprostowanie świadectwa pracy (art. 97 § 21 k.p.).
Z dyspozycji § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 roku, nr 60, poz. 282 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, wynika, iż w razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy. Powinno ono zostać wydane niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Co więcej, najpóźniej w dniu wydania nowego świadectwa pracy, pracodawca powinien usunąć z akt osobowych pracownika i zniszczyć poprzednio wydane świadectwo pracy (§ 5 ust. 5 rozporządzenia).
Obowiązek pracodawcy wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy powstaje również w przypadku uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o odszkodowanie w związku z niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy. Zgodnie z § 6 rozporządzenia przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio w razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o odszkodowanie w związku z niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy (art. 99 § 4 Kodeksu pracy).
Uwzględnienie przez sąd powództwa pracownika o niezgodne z przepisami prawa wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia
W przypadku wydania przez sąd pracy prawomocnego wyroku o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia, na żądanie pracownika, pracodawca obowiązany jest uzupełnić treść wydanego uprzednio świadectwa pracy o dodatkową informację o wydanym orzeczeniu (§ 5 ust. 3 rozporządzenia). Jeżeli jednak orzeczenie zostało wydane w związku z rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy. Powinno ono zawierać informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, powołującą się na art. 97 § 3 k.p. Nowe świadectwo pracy winno zostać wydane pracownikowi niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia uprawomocniania się orzeczenia w sprawie (§ 5 ust. 4 rozporządzenia w zw. z art. 97 § 3 k.p.). W takim przypadku pracodawca obowiązany jest, najpóźniej w dniu wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy, usunąć z akt osobowych pracownika oraz zniszczyć poprzednio wydane świadectwo (§ 5 ust. 5 rozporządzenia).
Uwzględnienie przez sąd powództwa pracodawcy o odszkodowanie na rzecz pracodawcy z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 K.p.
Wydanie przez sąd prawomocnego orzeczenia o odszkodowaniu na rzecz pracodawcy z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 k.p. rodzi obowiązek przedłożenia pracodawcy przez pracownika wydanego mu świadectwa pracy w celu uzupełnienia jego treści o informację o wydanym orzeczeniu. W razie niewywiązania się przez pracownika z powyższego obowiązku, pracodawca ma prawo wezwać go do niezwłocznego przedłożenia świadectwa pracy w celu zamieszczenia w nim stosownej informacji (§ 7 rozporządzenia).