27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
31.10.2022 r.
3 min

Wpływ orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na ustalenie zdolności pracownika do pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
31.10.2022r.
3 min

Decydując o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku lekarz medycyny pracy orzeka na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika występujących na stanowisku pracy (§ 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy). Lekarz dokonuje oceny zagrożeń na podstawie przekazywanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących na stanowiskach pracy (§ 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy).

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności stanowi formalne potwierdzenie naruszenia sprawności organizmu powodującego wystąpienie pewnych ograniczeń. Przez te ograniczenia osoba jest niezdolna do pracy zarobkowej albo potrzebuje przystosowania stanowiska pracy do jej schorzenia, wymaga opieki lub pomocy od innych, albo ma problemy z codziennymi czynnościami i potrzebuje urządzeń, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu. Aby było możliwe wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności zespół orzekający musi bardzo wnikliwie zbadać stan zdrowia tej osoby. W rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności określono jakie okoliczności, oprócz stanu zdrowia, powinny być brane pod uwagę przy wydawaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Nie można jednoznacznie wskazać, że osoba, która posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest niezdolna do pracy. Orzekając o stopniu niepełnosprawności, jak i o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku kwestią kluczową jest stan zdrowia osoby, której dotyczyć ma orzeczenie. Rodzaj niepełnosprawności, czy też pewne ograniczenia zdrowotne mogą nie mieć znaczenia z punktu widzenia charakteru wykonywanej pracy. Dlatego też ocena zdolności do pracy musi być dokonywana z uwzględnieniem ogółu okoliczności, zarówno tych leżących po stronie pracownika (jego stanu zdrowia) jak i tych dotyczących rodzaju pracy i warunków jej wykonywania. Decyzja o przyznaniu stopnia niepełnosprawności nie determinuje treści orzeczenia o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Oczywiście może mieć na nią wpływ. Z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności może, ale nie musi bowiem wynikać, istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.