PPK
21.03.2025 r.
2 min

Wpłaty na PPK w imiennych raportach miesięcznych

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
PPK
21.03.2025r.
2 min

Pracownicze Plany Kapitałowe są powszechnym, dobrowolnym i prywatnym systemem długoterminowego oszczędzania dla osób zatrudnionych, tworzonym i współfinansowanym przez osoby zatrudnione, podmioty zatrudniające i państwo. Środki gromadzone w ramach PPK powinny zostać uwzględnione w raportach ZUS.

Wpłaty finansowane przez pracodawcę są obliczane, a wpłaty finansowane przez pracownika obliczane i pobierane w terminie wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający stanowi 1,5% wynagrodzenia. Podmiot zatrudniający może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. Pracodawca musi wpłacić środki na rachunek pracownika w PPK do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłaty zostały obliczone i pobrane. W momencie wpłaty powstaje u pracownika przychód ze stosunku pracy. Powinien on zostać doliczony do pozostałych przychodów pracownika osiągniętych w danym miesiącu i prawidłowo opodatkowany. Warto zwrócić uwagę, że choć wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający stanowią przychód ze stosunku pracy w rozumieniu podatkowym, to od ich wartości nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne. Mimo to wpłata finansowana przez podmiot zatrudniający musi zostać wykazana w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS RCA) za miesiąc, w którym została wpłacona. Służy temu pole 28 w bloku III.B – kwota wpłaty w ramach pracowniczego planu kapitałowego finansowana przez płatnika składek.

Jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie na koniec miesiąca kalendarzowego, którego to wynagrodzenie dotyczy to wpłata na PPK powinna zostać obliczona przez podmiot zatrudniający w tym samym momencie. Następnie najpóźniej do 15 dnia następnego miesiąca powinna zostać wpłacona na indywidualne konto tego pracownika i wykazana w imiennym raporcie miesięcznym za ten miesiąc, w którym nastąpiła wpłata. Jeżeli natomiast pracownik otrzymuje wynagrodzenie z przesunięciem, tj. do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego wynagrodzenie dotyczy (np. za marzec do 10 kwietnia) to również z odpowiednim przesunięciem nastąpić powinno wykazanie danej wpłaty w ZUS RCA.