Zgodnie z ustawą o PPK wpłaty finansowane przez pracodawcę są obliczane, a wpłaty finansowane przez pracownika obliczane i pobierane w terminie wypłaty wynagrodzenia. Pracodawca musi wpłacić środki na rachunek pracownika w PPK do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłaty zostały obliczone i pobrane. W momencie wpłaty powstaje u pracownika przychód ze stosunku pracy. Powinien on zostać doliczony do pozostałych przychodów pracownika osiągniętych w danym miesiącu i prawidłowo opodatkowany.
Wpłata finansowana przez podmiot zatrudniający jako przychód pracownika ze stosunku pracy, musi również zostać wykazana w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS RCA) za miesiąc, w którym została wpłacona.
Zatem, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie na koniec miesiąca kalendarzowego, którego to wynagrodzenie dotyczy to wpłata na PPK powinna zostać obliczona przez podmiot zatrudniający w tym samym momencie. Następnie najpóźniej do 15 dnia następnego miesiąca powinna zostać wpłacona na indywidualne konto tego pracownika i wykazana w imiennym raporcie miesięcznym za ten miesiąc, w którym nastąpiła wpłata. Jeżeli natomiast pracownik otrzymuje wynagrodzenie z przesunięciem, tj. do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego wynagrodzenie dotyczy (np. za sierpień do 10 września) to również z odpowiednim przesunięciem nastąpić powinno wykazanie danej wpłaty w ZUS RCA.