W aktualnym stanie prawnym pracownica w takiej sytuacji może wrócić do pracy składając wniosek o treści określonej w § 6 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U. z 2015 r., poz. 2243). Zgodnie z przywołanym przepisem wniosek w sprawie rezygnacji przez pracownicę z pozostałej części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni takiego urlopu i powrotu do pracy powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownicy,
- wskazanie terminu powrotu do pracy.
Do wniosku pracownica ma obowiązek dołączyć kopię wniosku pracownika-ojca wychowującego dziecko o udzielenie pozostałej części urlopu macierzyńskiego albo kopię oświadczenia ubezpieczonego-ojca dziecka o przerwaniu działalności zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego.
Wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, tak jak w stanie prawnym obowiązującym przed 2 stycznia 2016 r., pracownica składa pracodawcy na piśmie w terminie nie krótszym niż 7 dni przed przystąpieniem do pracy, a pracodawca jest zobowiązany ów wniosek uwzględnić.