Stawki podatkowe
Pracodawca obowiązany jest do obliczania i poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota zaliczki uzależniona jest od odpowiedniej stawki podatku, której wysokość związana jest ściśle z kwotą uzyskiwanego przez pracownika u danego pracodawcy wynagrodzenia. W myśl art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 roku, poz. 361 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczki wynoszą:
- za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę 85.528 zł – 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu;
- za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę 85.528 zł – 32% dochodu uzyskanego
w danym miesiącu.
Obowiązek odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy w wyższej wysokości powstaje w miesiącu następującym po miesiącu, w którym dochód pracownika przekroczył kwotę stanowiącą podstawę do stosowania wyższej stawki podatkowej. Powstaje on z mocy prawa.
Dochód tylko u pracodawcy pobierającego zaliczkę
Z art. 32 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż za dochód uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Ustalając zatem kwotę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pracodawca uwzględnia wyłącznie dochód ze stosunku pracy otrzymywany u niego. Nie uwzględnia on dochodów otrzymywanych przez pracownika u innych pracodawców, a także na podstawie umów cywilnoprawnych.
Wniosek pracownika
Pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zastosowanie wyższej stawki podatkowej w trakcie roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 41a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakład pracy na wniosek podatnika oblicza i pobiera w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy, stosując zamiast najniższej stawki podatkowej wyższą stawkę.
Pracodawca związany jest wnioskiem pracownika. Nie może on go pominąć.
Przepisy prawa nie określają terminu, w jakim wniosek powinien zostać złożony, ani jego wzoru.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta