27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy / Zatrudnianie cudzoziemców
23.07.2023 r.
3 min

Wkrótce stracą ważność dokumenty cudzoziemców, które zostały przedłużone na mocy przepisów COVID-owych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy / Zatrudnianie cudzoziemców
23.07.2023r.
3 min

Cudzoziemiec, który realizował swój cel pobytu w Polsce albo nie mógł opuścić naszego kraju w związku z epidemią koronawirusa, mógł legalnie pozostać w Polsce. Art. 15zd i 15zzq ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych przewidywały przedłużenie terminów ważności wiz, zezwoleń na pobyt czasowy, zezwoleń na pracę i zarejestrowanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy.

Jeżeli ostatni dzień okresu pobytu cudzoziemca na podstawie wizy krajowej przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, okres pobytu na podstawie tej wizy oraz okres ważności tej wizy ulegał przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni, a w dokumencie podróży cudzoziemca nie umieszcza się nowej naklejki wizowej. Te same zasady dotyczyły ważności zezwolenia na pobyt czasowy – ten również ulegał przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Wtedy również nie wymienia się ani nie wydaje karty pobytu.

Wydłużona została również ważność dokumentów zezwalających na legalną pracę cudzoziemca w Polsce. Ważność zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową oraz zarejestrowanego oświadczenia o powierzeniu pracy, którego ostatni dzień ważności przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ulegał przedłużeniu do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.

Zatem jeżeli ważność dokumentów cudzoziemców upłynęła w okresie epidemii lub zagrożenia epidemicznego (czyli po 14 marca 2020 roku, a przed 1 lipca 2023 roku) to przed 31 lipca 2023 roku konieczne jest złożenie nowych wniosków legalizacyjnych.

Oczywiście powyższe dotyczy obywateli innych państw trzecich niż Ukraina. Dokumenty dotyczące legalności pobytu osób z Ukrainy, które wjechały do Polski 24 lutego 2022 roku i później lub miały legalny pobyt przed tą datą na podstawie ruchu bezwizowego, wiz krajowych, wiz Schengen lub zezwoleń na pobyt czasowy, przedłuża się na podstawie przepisów antywojennych – obecnie do 4 marca 2024 roku.