Od 1 grudnia 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Takie uprawnienie daje im nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku, która wejdzie w życie 1 listopada 2024 roku.
Wakacje składkowe są przewiedziane dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o ulgę mieli zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych i osiągają przychody do 2 milionów euro rocznie. Obejmują one zwolnienie od opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Zwolnienie nie obejmuje składki zdrowotnej.
Skorzystanie z ulgi będzie możliwe po złożeniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc zwolnienia. Co ważne, ze zwolnienia nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy wykonują pracę na rzecz swojego byłego pracodawcy.
Zapewne korzystanie z wakacji składkowych przyniesie wiele wątpliwości i problemów natury praktycznej. Już teraz pojawiają się pierwsze prawdopodobne trudności. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, że ustawodawca jako jedną z przesłanek skorzystania z ulgi, wskazał liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego (nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych) w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku. Nowa regulacja nie precyzuje jednak jak ustalić tę liczbę. Czy chodzi o sumę wszystkich ubezpieczonych zgłoszonych w danym miesiącu, średnią z miesiąca, czy stan na konkretny dzień tego miesiąca.
Ponadto przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulg w opłacaniu składek do ZUS, jak mały ZUS plus czy opłacanie składek na zasadach preferencyjnych i jednocześnie są osobami, które mogłyby skorzystać z programu „Aktywny rodzic”, powinny przeanalizować, czy wakacje składkowe będą dla nich opłacalne. Jednym z warunków skorzystania z nowego programu pomocowego dla rodziców jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z podstawy odpowiadającej co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z art. 18d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem z opłacenia składek stanowi najniższa obowiązująca danego ubezpieczonego podstawa wymiaru składek. W konsekwencji w miesiącu skorzystania z wakacji składkowych przez osobę uprawnioną do ulg w opłacaniu składek, będzie ona podlegać ubezpieczeniom z podstawy niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Nie wypełni zatem w tym miesiącu przesłanek programu „Aktywny rodzic” i nie będzie mogła z niego skorzystać.