30.11.2018 r.
2 min

Wartość pracy małżonka przedsiębiorcy jako koszty uzyskania przychodu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.11.2018r.
2 min

Warto zwrócić uwagę, że rozszerzony zostanie katalog wydatków, które będą mogły zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Od 2019 roku będzie można do nich zaliczyć wynagrodzenie za pracę przysługujące małżonkowi przedsiębiorcy i jego małoletnich dzieci. Do tej pory koszty stanowiły jedynie wynagrodzenia wszystkich pozostałych pracowników.

W obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki. Zatem wypłacane wynagrodzenie netto małżonka i małoletnich dzieci przedsiębiorcy nie jest zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, a praca świadczona bez wynagrodzenia przez te osoby stanowi nieodpłatny przychód, który jest zwolniony od podatku. Na podstawie nowelizacji tej ustawy wartość wynagrodzenia małżonka i małoletnich dzieci będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy.

Tożsama zmiana zostanie wprowadzona również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z nową regulacją, art. 16 ust. 1 pkt 13c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów będzie wynagrodzenie małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki, należne z tytułów określonych w art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 2, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. z 2018 r. poz. 1244), z zastrzeżeniem pkt 57 i art. 15 ust. 4g.

Taka zmiana będzie miała istotne znaczenie przede wszystkich dla niewielkich przedsiębiorców, którzy bazują na rodzinnej współpracy. Pracownik będący najbliższą rodziną przedsiębiorcy będzie traktowany tak samo jak będący osobą obcą w zakresie jego wynagrodzenia.