19.04.2010 r.
2 min

Wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
19.04.2010r.
2 min

Po pierwsze, wątpliwości budzi przyczyna wskazana w wypowiedzeniu w kontekście jego rzeczywistych powodów wskazanych w treści pytania. Tym niemniej nie jest to zasadnicza kwestia podniesiona w pytaniu. Odnosząc się do kwestii podstawowej należy na wstępie podkreślić, że odpowiedzi na postawione pytanie należy szukać w odpowiednio stosowanych przepisach Kodeksu cywilnego, ponieważ interesująca nas kwestia nie jest uregulowana w przepisach prawa pracy. I tak zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego, który ma zastosowanie do stosunków pracy na podstawie art. 300 Kodeksu pracy oświadczenie woli, które ma być złożone drugiej stronie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

Zatem jeśli pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę a następnie chce cofnąć złożone wypowiedzenie, z którym pracownik zdążył się już zapoznać, to musi uzyskać na to zgodę pracownika. Tylko wtedy cofnięcie będzie skuteczne. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na cofnięcie złożonego mu przez pracodawcę oświadczenia woli w przedmiocie rozwiązania stosunku pracy, dokonane wypowiedzenie pozostaje skuteczne i spowoduje rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia.

Do cofnięcia dokonanego przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę odniósł się również Sąd Najwyższy. Z jego uchwały z dnia 23 października 1986 roku, (III PZP 62/86, OSNC z 1987 z. 10 poz. 156) wynika, że skuteczne cofnięcie przez zakład wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, mimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu, a ponowne wypowiedzenie pracownikowi umowy dokonane w okresie pierwszego wypowiedzenia przez zakład, będący w błędnym przekonaniu, że wypowiedzenie wcześniejsze zostało skutecznie cofnięte, jest bezskuteczne.