Wymiar tego urlopu wynosi 2 tygodnie, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.
Trzeba pamiętać, że przepisy nie przewidują wielokrotnej wypłaty zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu ojcowskiego, w przypadku urodzenia się więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Niezależnie od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie, w każdym przypadku, ojcu będzie przysługiwało prawo do urlopu ojcowskiego w takim samym wymiarze oraz wypłata tylko jednego zasiłku macierzyńskiego z tego tytułu. Ten przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Jeżeli ojciec jest zatrudniony u więcej, niż jednego pracodawcy to nabywa prawo do urlopu ojcowskiego z każdego z tytułów. Co ważne, nie musi również wykorzystywać tego urlopu u każdego z płatników w tym samym czasie.
Nie można zapominać, że w przypadku, gdy do szpitala trafi jedno z dzieci, ojciec będzie miał prawo przerwać urlop. Nie można bowiem pozbawić ojca dzieci prawa do przerwy w pobieraniu zasiłku tylko dlatego, że zachorowało jedno z dzieci.