27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

ZUS
06.10.2023 r.
2 min

W jakim terminie przedawniają się roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
ZUS
06.10.2023r.
2 min

Jeżeli niezdolność do pracy powstała na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Jego wysokość wynosi 100% podstawy wymiaru, a przysługuje on od pierwszego dnia niezdolności do pracy z jednego z wskazanych powodów.

Zgodnie z art. 67 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w związku z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. Taką przeszkodą w zgłoszeniu roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest np. oczekiwanie na otrzymanie decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej. W przypadku zasiłku chorobowego z tytułu choroby zawodowej uznaje się, że oczekiwanie na otrzymanie decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej jest przeszkodą w zgłoszeniu roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Zatem, prawo do zasiłku chorobowego nie przedawnia się, jeżeli od końca nieprzerwanego okresu niezdolności do pracy do dnia zgłoszenia przez lekarza podejrzenia choroby zawodowej nie upłynęło 6 miesięcy. W takim przypadku, po wydaniu decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej, od daty jej wydania, termin 6 miesięcy na zgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego zaczyna biec na nowo. Wyrównanie zasiłku chorobowego do 100% podstawy wymiaru może nastąpić po udokumentowaniu związku niezdolności do pracy z chorobą zawodową.