20.06.2017 r.
5 min

W jakim czasie podatnik powinien otrzymać zwrot nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.06.2017r.
5 min

Kiedy powstaje nadpłata?

Nadpłata podatku dochodowego od osób fizycznych powstaje z dniem  złożenia zeznania rocznego. Z art. 73 § 2 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową, wynika bowiem, iż dla podatników podatku dochodowego nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego. Przy czym chodzi o dzień faktycznego złożenia deklaracji rocznej, a nie o dzień, do którego deklaracja powinna zostać złożona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

W przypadku konieczności dokonania korekty zeznania rocznego dniem powstania nadpłaty jest dzień złożenia korekty (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 1998 r., sygn. akt III RN 20/98; wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 grudnia 2000 r., sygn. akt I SA/Wr 624/99).

Termin zwrotu nadpłaty

Zgodnie z dyspozycją art. 77 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej nadpłata winna zostać zwrócona w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji. Termin ten liczony jest od faktycznej daty złożenia przez podatnika deklaracji podatkowej, a nie od dnia, w którym upływa termin do jej złożenia.

W przypadku skorygowania deklaracji, jeżeli korekta była wynikiem postępowania dotyczącego stwierdzonych w deklaracji podatkowej błędów, prowadzonego na zasadach określonych w art. 274 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu. Natomiast w przypadku gdy korekta deklaracji została dokonana przez podatnika, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia jej skorygowania (art. 77 § 2 k.p.).

Przepisy Ordynacji podatkowej określają sposób liczenia terminów w prawie podatkowym. W myśl art. 12 § 3 Ordynacji podatkowej terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jeżeli zatem podatnik złoży zeznanie roczne np. w dniu 20 lutego, zwrot nadpłaty powinien nastąpić do dnia 20 maja. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej zastrzega, iż za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej.

Zwrot nadpłaty

Zwrot nadpłaty powinien nastąpić:

  • na wskazany przez podatnika numer rachunku bankowego,
  • przekazem pocztowym,
  • w kasie.

W przypadku gdy podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, zwrot powinien nastąpić wyłącznie na ten rachunek. Jeżeli na podmiocie nie ciąży obowiązek posiadania rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, nadpłata może zostać zwrócona na wskazany rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej podatnika, płatnika lub inkasenta, przekazem pocztowym lub w kasie (art. 77b § 1 Ordynacji podatkowej).

Bezwzględnie zwrotowi w kasie podlega nadpłata, której wysokość nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (art. 77 b § 3 Ordynacji podatkowej).

W sytuacji gdy nadpłata zwracana jest przekazem pocztowym, należy pamiętać, iż pomniejszana jest ona o koszty jej zwrotu (art. 77b § 3 Ordynacji podatkowej).

Zaliczenie nadpłaty na poczet należności podatkowych

Zwrot nadpłaconego podatku może nastąpić jedynie w przypadku, gdy podatnik nie ma zaległości podatkowych. Jeżeli takie istnieją, nadpłata wraz z jej oprocentowaniem podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych

Ponadto przepis art. 76 § 1 in fine Ordynacji podatkowej przyznaje podatnikowi prawo do złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Wniosek powinien wskazać konkretne zobowiązanie, na które należy zaliczyć nadpłatę.

W swoim wyborze podatnik nie jest ograniczony ani kolejnością powstawania, ani terminem płatności przyszłych zobowiązań.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]