Zgodnie z dyspozycją art. 28 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 38), zwanej dalej ustawą nowelizującą, pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej są objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z art. 39 k.p., lub osoby, które byłyby objęte taką ochroną, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy, od dnia wejścia w życie nowych przepisów korzystają z ochrony stosunku pracy, o której mowa w tym przepisie, do osiągnięcia wieku emerytalnego wynikającego z przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 887 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o FUS, w dotychczasowym brzmieniu.
Szczegółowa analiza przepisów prowadzi do wniosku, iż warunki określone w art. 28 ustawy nowelizującej umożliwiające korzystanie z ochrony przedemerytalnej do 67 roku życia posiadają wyłącznie mężczyźni urodzeni w okresie od dnia dniu 30 września 1953 r. do 30 września 1954 r. Jest to bowiem jedyna grupa, która w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej korzystać będzie z ochrony stosunku pracy, o której mowa w art. 39 k.p., i równocześnie w stosunku do której na mocy art. 28 ustawy nowelizującej ochrona przedemerytalna zostanie rozciągnięta do ukończenia 67 roku życia.
Z ochrony przedemerytalnej do 67 roku życia nie skorzystają natomiast kobiety. Z ustawy o FUS w brzmieniu dotychczasowym wynika, iż na emeryturę w wieku 67 lat będą mogły przejść kobiety urodzone dopiero po dniu 30 września 1973 r. Obecnie mają one około 44 lat i nie korzystają z ochrony stosunku pracy z art. 39 k.p.
Art. 29 ustawy nowelizującej zastosowanie ma do pracowników i osób niebędących pracownikami, którzy w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej nie korzystają z ochrony stosunku pracy z art. 39 k.p., ale osiągną wiek emerytalny wynoszący dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat przed upływem 4 lat od dnia wejścia w życie ustawy. Korzystać oni będą z ochrony przedemerytalnej przez okres 4 lat, licząc od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej. Ochrona ta będzie miała zastosowanie także w przypadku, gdy okres 4 lat kończy się po osiągnięciu wieku 60 lat przez kobiety i wieku 65 lat przez mężczyzn.
Na podstawie przepisu art. 29 ustawy nowelizującej rozszerzenie ochrony stosunku pracy z art. 39 k.p. do 67 roku życia nie nastąpi ani w stosunku do kobiet, ani w stosunku do mężczyzn. Kobiety, które mógłby przejść na emeryturę w wieku 67 lat zgodnie z dotychczasowymi przepisami, mają obecnie po czterdzieści kilka lat i w ciągu 4 lat od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej nie osiągną obniżonego wieku emerytalnego wynoszącego dla nich 60 lat. Natomiast mężczyźni, którzy mogliby w okresie 4 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji osiągnąć zarówno wiek 65 lat, jak i wiek 67 lat, w dniu 1 października 2017 r. korzystać będą z rozszerzenia ochrony przedemerytalnej na podstawie art. 28 ustawy nowelizującej.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta