Zasiłek macierzyński wypłacany na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowi dla podatnika przychód z innych źródeł. Powinien on zostać opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Istnieją jednak pewne przypadki, kiedy zasiłek macierzyński nie będzie podlegał opodatkowaniu.
Po pierwsze, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z podatku dochodowego zasiłek macierzyński otrzymany na mocy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Ponadto, ustawodawca przewidział zwolnienie od opodatkowania przychodów z zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dla podatników, którym przysługuje jedna z następujących ulg podatkowych:
- ulga dla młodych – dotyczy osób, które nie ukończyły 26 roku życia;
- ulga na powrót – dla osób, które na stałe wracają do Polski z zagranicy po 31 grudnia 2021 roku;
- ulga dla rodzin, które wychowują co najmniej czworo dzieci;
- ulga dla osób, które pracują po osiągnięciu wieku emerytalnego, a zasiłek macierzyński może przysługiwać im między innymi, jeśli przyjmą dziecko lub dzieci na wychowanie.
W każdym przypadku wolny od opodatkowania jest przychód, którego łączna wartość nie przekracza 85 528 złotych.
Osoba, która chce skorzystać z zerowego PIT, musi złożyć stosowny wniosek do ZUS. W przypadku, gdy przysługuje jej ulga dla młodych będzie to wniosek o obliczenie zaliczek z uwzględnieniem zwolnienia (ZPM), natomiast w pozostałych przypadkach – oświadczenie o spełnienie warunków do stosowania ulgi (ZPO). Trzeba pamiętać, że jeżeli zmienią się okoliczności faktyczne, a więc na przykład pobierający zasiłek macierzyński straci prawo do danej ulgi, to powinien o tym poinformować ZUS.