ZUS
26.03.2024 r.
4 min

W jakich okolicznościach może dojść do zawieszenia prawa do emerytury?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
26.03.2024r.
4 min

Świadczenie emerytalne przysługuje osobie, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny oraz podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przez co najmniej 1 dzień. Ponadto ustawodawca przewidział szereg świadczeń o podobnym charakterze, jednak dla ich otrzymania konieczne jest wypełnienie określonych warunków szczególnych (np. wcześniejsza emerytura, emerytura górnicza emerytura z tytułu wykonywania działalności twórczej). Zawieszenie prawa do emerytury może nastąpić na wniosek uprawnionego albo z mocy prawa.

Przesłanki i tryb zawieszenia omawianych świadczeń zostały określone w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.W pierwszej kolejności należy zauważyć, że ustawodawca przyjął, iż zawieszeniu i zmniejszeniu nie podlegają emerytury osób, które ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), chyba że osoby te kontynuują zatrudnienie bez rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywali pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego (art. 103 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

W oparciu o przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS zawieszenie świadczenia następuje z mocy prawa w następujących okolicznościach:

  • jeżeli emeryt kontynuuje zatrudnienie bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą, u którego pracował przed dniem nabycia prawa do emerytury ustalonym w decyzji organu rentowego (niezależnie od wysokości uzyskiwanego przychodu) – art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS – „Warunkiem koniecznym realizacji świadczenia jest rozwiązanie stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego była wykonywana praca przed nabyciem prawa do emerytury. Skutek ten może być osiągnięty w każdy dozwolony sposób wynikający z art. 30 KP, regulujący rozwiązywanie stosunku pracy”. (Komentarz do art. 103 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, red. Gudowska)
  • jeżeli emeryt lub rencista osiąga przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (zatrudnienie, służba lub inna praca zarobkowa albo prowadzenie pozarolniczej działalności) w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS; powyższe stosuje się również do osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury i renty lub wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu (art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS); na tej podstawie zawieszeniu będzie podlegać świadczenie przysługujące emerytowi, który od 1 marca 2024 roku do 31 maja 2024 roku będzie osiągał przychody z ww. tytułów w kwocie przekraczającej 9 802,50 zł brutto;

Wznowienie wypłaty nie może nastąpić szybciej niż po ustaniu okoliczności zawieszenia świadczenia, a dokładniej od miesiąca ustania przyczyny, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty lub wydano decyzję z urzędu w tym zakresie.