30.09.2013 r.
1 min

W jaki sposób należy uwzględnić premię kwartalną w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.09.2013r.
1 min

Do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych nie wlicza się składników wynagrodzenia, do których w myśl przepisów wewnątrzzakładowych pracownik zachowuje prawo w okresach pobierania tych świadczeń art. 41 ust. 1 ustawy
z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( Dz. U. nr t.j. 21.02.2005r. z poźn. zm.).

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne, uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń, dodaje się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru tych świadczeń, w wysokości 1/12 kwot wypłaconych za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Powyższe wynika z art. 42 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

Taki sposób postępowania dotyczy również sytuacji, gdy za niektóre z kwartałów poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownik nie otrzymał premii, bez względu na przyczynę jej nieprzyznania (por. ust. 175 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl). A zatem wskazana powyżej metoda ma także zastosowanie, gdy premia kwartalna jest nowym składnikiem wynagrodzenia, wprowadzonym w okresie czterech kwartałów poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.