25.09.2018 r.
2 min

Używanie samochodu służbowego do celów prywatnych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
25.09.2018r.
2 min

Taka sytuacja prowadzi do powstania po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy, który musi zostać doliczony do wynagrodzenia, a następnie opodatkowany i oskładkowany. Wartość tego świadczenia jest uzależniona od pojemności silnika pojazdu.

Zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystania samochodu służbowego dla celów prywatnych wynosi odpowiednio:

  • 250 zł – dla samochodów o pojemności silnika do 1 600 cm3,
  • 400 zł – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1 600 cm3.

Wskazana kwota ma charakter zryczałtowany. Wobec tego nie ulega modyfikacjom w zależności chociażby od ilości przejechanych przez pracownika kilometrów w miesiącu. W przypadku korzystania z samochodu jedynie przez część miesiąca, wartość ryczałtu ustalana jest za każdy dzień w wysokości 1/30 kwoty nieodpłatnego świadczenia.

Dodatkowo należy mieć na względzie, że w wyżej wymienionych limitach nie są uwzględnione koszty paliwa zużywanego przez pracownika podczas podróży osobistych. Wobec tego koszt „służbowego paliwa” wykorzystanego do celów prywatnych stanowi dodatkowy przychód pracownika ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu obok zryczałtowanej kwoty, o której mowa w art. 12 ust. 2a. Jego wartość ustala się w oparciu o cenę zakupu paliwa.