Odpowiedź:
Zgodnie z dyspozycją art. 921 § 1 k.p., pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Na podstawie cytowanego przepisu należy wyodrębnić następujące przesłanki nabycia przez pracownika prawa do odprawy emerytalno-rentowej:
- spełnianie warunków uprawniających do nabycia renty z tytułu niezdolności do pracy albo emerytury,
- przejście na rentę albo emeryturę,
- ustanie stosunku pracy,
- związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na rentę albo emeryturę.
Wskazane powyżej przesłanki muszą zostać spełnione łącznie.
Jednym z warunków nabycia przez pracownika prawa do odprawy emerytalno-rentowej jest "przejście na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub na emeryturę”, tj. uzyskanie przez zainteresowanego prawa do jednego z tych świadczeń. Pracownik nabywa rzeczone prawo na podstawie decyzji organy rentowego wydanej w postepowaniu wszczętym na wniosek zainteresowanej osoby. Decyzja o przyznaniu renty lub emerytury ma zatem podstawowe znaczenie dla oceny spełnienia przesłanki „przejścia na rentę albo emeryturę”.
Przepisy prawa nie przyznają pracodawcy prawa do domagania się przedstawienia przez osobę ubiegającą się o wypłatę odprawy emerytalno-rentowej decyzji ZUS o przyznaniu prawa do emerytury lub renty. Jednakże z uwagi na okoliczność, iż ustawodawca uzależnia prawo od odprawy od „przejścia na emeryturę lub rentę”, uznać należy, iż pracodawca ma prawo żądać przedstawienia przez pracownika stosownej decyzji ZUS. Pracodawca, który wystąpi do pracownika z takim żądaniem musi jednak pamiętać, iż roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy. Zasada ta ma zastosowanie również w przypadku, gdy orzeczenie przyznające emeryturę zostało wydane później niż miło miejsce rozwiązanie stosunku pracy (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 kwietnia 1998 r., sygn. akt I PKN 508/97).
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta