Wynagrodzenie stanowi jeden z najważniejszych elementów umowy o pracę. Również w przypadku umowy zlecenia jest ono elementem przedmiotowo istotnym (essentialia negotii). Biorąc pod uwagę fakt, że umowy zlecenia są często wykorzystywane na rynku pracy, ustawodawca zdecydował się określić minimalne stawki wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia.
Minimalna stawka godzinowa została wprowadzona do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w 2016 roku. Jak wskazywano w uzasadnieniu projektu nowelizacji w tym zakresiewcześniej często dochodziło do sytuacji, w których osoba wykonująca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, miała ustalone wynagrodzenie na poziomie znacznie niższym od minimalnego wynagrodzenia przysługującego za pracę w ramach stosunku pracy. Umowy cywilnoprawne często zastępowały już wtedy stosunek pracy, stając się praktyką, mającą na celu obniżenie kosztów zatrudnienia.
Zgodnie z treścią art. 8a ust.1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wysokość wynagrodzenia powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej. W przypadku gdy wysokość wynagrodzenia ustalonego w umowie nie zapewnia przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi otrzymania za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej stawki godzinowej, przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi przysługuje wynagrodzenie w wysokości obliczonej z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej (art. 8a ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Od 1 lipca 2024 roku stawka godzinowa wynosi 28,10 zł brutto.
Trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 8a ust. 6 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę dla umów zawartych na czas dłuższy niż 1 miesiąc, wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu.
Umowa zlecenia i umowa o świadczenie usług powinna w treści określać sposób potwierdzania liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług na jej podstawie. Ten obowiązek wynika z art. 8b ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W przypadku gdy strony w umowie nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia (art. 8b ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).
Ponadto art. 8b ust. 3 przewiduje podobny obowiązek jak w przypadku umowy o pracę. Jeżeli umowa zlecenie lub umowa o świadczenie usług nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, potwierdza przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.