Prawo Pracy
20.09.2024 r.
3 min

Ustanie zatrudnienia w trakcie przebywania w areszcie

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
20.09.2024r.
3 min

Tymczasowe aresztowanie to środek zapobiegawczy, który stosuje się, jeśli występuje duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo, a także występują okoliczności przemawiające za istnieniem zagrożeń dla prawidłowego toku postępowania lub możliwości popełnienia przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa. Ustawodawca przewidział w kodeksie pracy, że przebywanie tymczasowo w areszcie stanowi przyczynę wygaśnięcia stosunku pracy.

Wygaśnięcie stosunku pracy to jeden ze sposobów ustania umowy o pracę. Tryb ten następuje z mocy prawa. Jest uzależniony jedynie od nadejścia określonych przepisami prawa okoliczności, a nie od dokonania czynności prawnej przez stronę. Zgodnie z art. 66 § 1 kodeksu pracy umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika. Okres trzech miesięcy trwania tymczasowego aresztu należy liczyć od dnia zatrzymania w oparciu o art. 224 kodeksu postępowania karnego (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 1997 roku, sygn. akt I PKN 6/97).

Trzeba pamiętać, że tymczasowe aresztowanie pracownika nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Zgodnie bowiem z treścią art. 52 § 1 pkt 2 pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. „Jeśli nawet uznać, że tymczasowe aresztowanie może być w konkretnych okolicznościach elementem uprawdopodobniającym oczywistość popełnienia przestępstwa, to pracodawcę obowiązuje zachowanie miesięcznego terminu do skorzystania z prawa do rozwiązania dyscyplinarnego. Dodać należy, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie tymczasowego aresztowania może oczywiście nastąpić także z innych przyczyn przewidzianych w art. 52 kodeksu pracy” (Kodeks pracy. Komentarz, red. A. Sobczak).

Pracodawca, pomimo wygaśnięcia umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania, jest obowiązany ponownie zatrudnić pracownika, jeżeli postępowanie karne zostało umorzone lub gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosił swój powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Nie ma to jednak zastosowania w przypadku, gdy postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania.