19.07.2010 r.
2 min

Ustanie wysokości emerytury pomostowej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
19.07.2010r.
2 min

Natomiast średnie dalsze trwanie życia (ŚDTŻ), ustala się:
 

  • na dzień złożenia wniosku o emeryturę, jeżeli wniosek złożony został w miesiącach następujących po miesiącu, w którym został osiągnięty wiek emerytalny, 
  • na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli wniosek został złożony w miesiącu osiągnięcia tego wieku lub przed miesiącem, w którym został osiągnięty wiek emerytalny.

Tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn ogłaszane są corocznie przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim. Stanowią one podstawę do obliczenia emerytur ustalanych na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego.

Jeżeli pracownik przechodzący na emeryturę pomostową, jest członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zaewidencjonowane na jego koncie w ZUS, zwiększane są przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22. W ten sposób zostaje odtworzona pełna wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne, która byłaby ewidencjonowana na koncie ZUS, gdyby ubezpieczony nie przystąpił do OFE.

Obliczona w powyższy sposób kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż gwarantowana w ustawie o emeryturach i rentach z FUS kwota najniższej emerytury (706,29 zł).

Jeżeli po dniu, od którego przyznano emeryturę pomostową, uprawniony będzie podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym – na wniosek zainteresowanego – wysokość emerytury zostanie ponownie ustalona na zasadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (art.108).