27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

ZUS
19.07.2024 r.
3 min

Ustanie prawa do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia chorobowego

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
19.07.2024r.
3 min

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, którego sprawność do pracy została obniżona. W konsekwencji ubezpieczony uzyskuje dodatkowe środki, które wyrównują wynagrodzenie utracone (obniżone) w związku z podjęciem przez ubezpieczonego adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy w ramach rehabilitacji zawodowej.

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, będącemu pracownikiem przez okres rehabilitacji zawodowej, wykonującemu pracę:

1) w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej,

2) u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy, jeżeli jego miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego w myśl art 36-42 (art. 23 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Trzeba jednak pamiętać, że prawo do zasiłku wyrównawczego ustanie:

  • z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy, nie później jednak niż po 24 miesiącach od dnia, w którym ubezpieczony będący pracownikiem podjął rehabilitację,
  • jeżeli z uwagi na stan zdrowia ubezpieczonego będącego pracownikiem rehabilitacja zawodowa stała się niecelowa.

Ponadto prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje:

  • z chwilą zakończenia rehabilitacji i przesunięcia do innej pracy, nie później jednak niż po upływie dwóch lat od poddania się rehabilitacji,
  • jeżeli czasowa niezdolność do pracy w okresie rehabilitacji zawodowej trwała nieprzerwanie jeden miesiąc,
  • jeżeli z uwagi na stan zdrowia pracownika rehabilitacja stała się niecelowa,
  • jeżeli pracownik swym postępowaniem uniemożliwia lub utrudnia dalsze prowadzenie rehabilitacji.

Okoliczności, o których mowa powyżej stwierdza komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia na wniosek zakładu służby zdrowia sprawującego opiekę leczniczo-zapobiegawczą nad zakładem pracy zgodnie § 9 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków odbywania rehabilitacji zawodowej uprawniających do zasiłku wyrównawczego oraz szczegółowych zasad przyznawania tego zasiłku z 27 grudnia 1974 roku.