10.10.2011 r.
2 min

Ustalanie wymiaru urlopu wypoczynkowego w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy według PIP

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.10.2011r.
2 min

Przykładem takiej sytuacji jest zmiana wymiaru czasu pracy pracownika w trakcie roku kalendarzowego. Ustawodawca uregulował bowiem wyraźnie wyłącznie sposób ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy w skali całego roku kalendarzowego. Zgodnie bowiem z art. 154 § 2 Kodeksu pracy wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Regulacja wynikająca z art. 154 § 2 Kodeksu pracy stanie się nie wystarczająca, gdy rozważymy scenariusz polegający na przykład na przejściu z dniem 1 lipca pracownika zatrudnionego od początku danego kalendarzowego do końca czerwca w wymiarze ½ etatu do zatrudnienia w wymiarze ¾ etatu. W takiej sytuacji powstanie wątpliwość, co do reguły, którą powinniśmy się posłużyć, przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego takiego pracownika.

Kwestia ta doczekała się jednoznacznej interpretacji w stanowisku Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego w razie zmiany wymiaru czasu pracy w trakcie roku kalendarzowego (nr KPGIP 2009/04/23-1, publik. LexPolonica nr 2245912). W świetle wskazanego stanowiska w razie zmiany wymiaru czasu pracy pracownika w trakcie roku kalendarzowego, wymiar urlopu wypoczynkowego za ten rok należy ustalać odrębnie dla każdego okresu zatrudnienia. W istocie więc należy przyjąć swego rodzaju fikcję prawną, że w momencie zmiany wymiaru czasu pracy doszło do ustania zatrudnienia, po czym ponownie nawiązano stosunek pracy. Zdaniem Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy „przepisy Kodeksu pracy nie zawierają bezpośredniej regulacji, dotyczącej sposobu ustalania wymiaru urlopu w razie zmiany wymiaru czasu pracy w trakcie roku kalendarzowego. Mając jednak na uwadze, że wymiar urlopu uzależniony jest od wymiaru czasu pracy, przy zmianie wymiaru czasu pracy w trakcie roku kalendarzowego, wymiar urlopu należy ustalać odrębnie dla każdego okresu zatrudnienia”. Stanowisko GIP tworzy więc niejako podstawę do stosowania w drodze analogii reguł dotyczących ustalania wymiaru urlopu w ujęciu proporcjonalnym przy zmianie pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego.