27.11.2018 r.
5 min

Ustalanie stanu zatrudnienia na potrzeby rozliczeń z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.11.2018r.
5 min

Przy ustalaniu ogólnego stanu zatrudnienia dla celów rozliczeń z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) pracodawca uwzględnia wszystkich pracowników (pełnosprawnych i niepełnosprawnych), z wyłączeniem:

  • pracowników niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych
  • pracowników niebędących osobami niepełnosprawnymi:
  • zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
  • przebywających na urlopie rodzicielskim,
  • przebywających na urlopach wychowawczych,
  • nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej,
  • będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,
  • nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego,
  • przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy (wyłączenie to nie obejmuje osób przebywających na urlopach bezpłatnych, udzielonych na podstawie art. 174 kodeksu pracy, gdyż pracodawca może udzielić takiego urlopu na wniosek pracownika, ale nie ma takiego obowiązku).

W przypadku gdy pracodawcą jest zakład pracy chronionej, do ogólnego stanu zatrudnienia zalicza się także osoby niepełnosprawne wykonujące pracę nakładczą, jeżeli ich wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości:

  • najniższego wynagrodzenia – w stosunku do wykonawców, dla których praca nakładcza stanowi jedyne źródło utrzymania,
  • połowy najniższego wynagrodzenia – w stosunku do pozostałych wykonawców (art. 28 ust. 3 ustawy).

W przypadku osób niepełnosprawnych wykonujących pracę nakładczą, wymiar czasu pracy ustala się jako iloraz wysokości ustalonego wynagrodzenia
i najniższego wynagrodzenia, przy czym maksymalny wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z powyższymi regułami nie może przekraczać jednego etatu.

Ustalając stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych, pracodawca uwzględnia wszystkich pracowników niepełnosprawnych, w tym młodocianych, z wyłączeniem przebywających na urlopach bezpłatnych, a jeżeli ma status zakładu pracy chronionej, wlicza do niego również niepełnosprawnych wykonawców pracy nakładczej.

Zgodnie z art. 5 załącznika nr 1 do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 roku uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu liczba personelu odpowiada liczbie rocznych jednostek pracy, to jest liczbie pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy w obrębie danego przedsiębiorstwa lub w jego imieniu w ciągu całego uwzględnianego roku referencyjnego. Praca osób, które nie przepracowały pełnego roku, osób, które pracowały w niepełnym wymiarze godzin, bez względu na długość okresu zatrudnienia, lub pracowników sezonowych jest obliczana jako część ułamkowa rocznych jednostek pracy.

W skład personelu wchodzą: osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników na mocy prawa krajowego, właściciele-kierownicy, partnerzy prowadzący regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiący z niego korzyści finansowe.

Mając na uwadze to, że dla właścicieli oraz partnerów prowadzących regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiących z niego korzyści finansowe nie ustala się nominalnego wymiaru czasu pracy, zgodnie z opinią Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych należy przyjąć nominalny wymiar czasu pracy tych osób równy 1.

Do stanu zatrudnienia nie należy wliczać, bez względu na to, czy są osobami pełnosprawnymi czy niepełnosprawnymi, praktykantów i studentów odbywających szkolenie zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub szkoleniu zawodowym oraz osób na urlopie macierzyńskim i wychowawczym.

W oparciu o wytyczne Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przyjmuje się, że do stanów zatrudnienia ustalanych na podstawie art. 5 załącznika nr 1 do rozporządzenia 651/2014 nie wlicza się nie tylko osób przebywających na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, ale generalnie tych, które korzystają z urlopu związanego z rodzicielstwem, czyli także urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego oraz innych podobnych urlopów przewidzianych w prawie państwa, któremu podlega pracownik pracodawcy wnioskującego o dofinansowanie. Z kolei PFRON w stanowisku z 18 sierpnia 2016 roku uzupełnił wykaz osób wyłączonych ze stanu zatrudnienia o osoby pobierające świadczenie rehabilitacyjne i przebywające na urlopie bezpłatnym.