21.05.2012 r.
2 min

Ustalanie średniego dalszego trwania życia przy obliczaniu emerytur z art.184

Ekspert PCKP

Skopiuj link
21.05.2012r.
2 min

Podstawę obliczenia tej emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca, poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.
Średnie dalsze trwanie życia uwzględniane przy obliczeniu emerytury przyznanej na
podstawie art. 24 i 184 ustala się:

  • na dzień zgłoszenia wniosku o emeryturę, jeżeli wniosek zgłoszono w miesiącach następujących po miesiącu, w którym został osiągnięty wiek emerytalny,
  • na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli wniosek został zgłoszony w miesiącu osiągnięcia tego wieku lub przed miesiącem, w którym został osiągnięty wiek emerytalny.

Przy obliczaniu wysokości emerytury przyznanej na podstawie art. 184, średnie dalsze trwanie życia ustala się również na dzień:

  • przypadający bezpośrednio po dniu rozwiązania stosunku pracy – jeżeli wcześniej został złożony wniosek o emeryturę i osiągnięty został wiek emerytalny,
  • zgłoszenia wniosku o emeryturę – jeżeli wniosek ten złożono w miesiącach następujących po miesiącu, w którym został spełniony warunek rozwiązania stosunku pracy, a wiek emerytalny został osiągnięty najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Przy ustalaniu średniego dalszego trwania życia dla potrzeb obliczenia emerytury, przyznanej z urzędu na podstawie art. 24a, przyjmuje się tablice obowiązujące w dniu, od którego zostanie przyznana ta emerytura. Średnie dalsze trwanie życia ustala się na dzień:

  • osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli emerytura zostanie z urzędu przyznana od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego,
  • od którego zostanie przyznana z urzędu emerytura, jeżeli emerytura ta zostanie przyznana od miesiąca, od którego podjęta byłaby wypłata renty.

Zobacz szkolenia: