ZUS
10.09.2024 r.
3 min

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
10.09.2024r.
3 min

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, o ile nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiadają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Osoby te nie podlegają ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu. Kobieta, która w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, urodzi dziecko może pobierać zasiłek macierzyński, jednak nie przechodzi automatycznie na urlop macierzyński.

Urodzenie dziecka w czasie korzystania z urlopu wychowawczego nie skutkuje automatycznie ani jego przerwaniem, ani przekształceniem w urlop macierzyński. Urlop wychowawczy trwa dalej, jeśli nie zostanie przerwany. Pracownica, która urodzi dziecko w trakcie urlopu wychowawczego, może z niego zrezygnować na zasadach określonych w art. 1863 kodeksu pracy i zacząć korzystać z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. W przypadku, gdy okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu wykraczałby poza udzielony pracownicy urlop wychowawczy, z dniem następnym po dniu zakończenia urlopu wychowawczego pracownicy przysługiwać będzie odpowiednio urlop macierzyński lub rodzicielski. W obu przypadkach urlop macierzyński lub rodzicielski przysługuje w wymiarze, jaki pozostał do wyczerpania zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu.

Pracownica, chcąca rozpocząć po urlopie wychowawczym korzystanie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, powinna zachować procedurę udzielenia tych urlopów przewidzianą przez kodeks pracy oraz rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Socjalnej z dnia 8 maja 2023 roku w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

Jak już zostało wskazane powyżej pracownicy, która w trakcie urlopu wychowawczego urodziła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński. Wynika to wprost z art. 29 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego (art. 29a ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).