Prawo do urlopu ojcowskiego…
W świetle powołanego powyżej art. 1823 kodeksu pracy pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. W przypadku rodziców adopcyjnych ustawodawca wydłużył czas na wykorzystanie urlopu, tj. do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Według MPiPS i PIP…
W swoim stanowisku z 15 stycznia 2010 r. w sprawie uprawnień rodzicielskich Departament Prawa Pracy MPiPS stwierdził, iż w przeciwieństwie do urlopów macierzyńskich (podstawowych lub dodatkowych) rodziców biologicznych lub adopcyjnych, przy urlopach ojcowskich ustawodawca nie uzależnia czasu trwania tej absencji od liczby urodzonych dzieci. Zatem, zdaniem departamentu, wymiar urlopu ojcowskiego w przypadku porodu mnogiego jest taki sam jak w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, a urlop ojcowski może być udzielony do ukończenia przez dziecko (dzieci) 12 miesiąca życia.
Także w styczniu 2010 roku w przedmiotowej kwestii wypowiedział się Główny Inspektorat Pracy. W swoim stanowisku w sprawie nowych przepisów rodzicielskich GIP, podobnie jak MPiPS, uznał, iż ustawodawca przyznał określony wymiar urlopu ojcowskiego niezależnie od liczby urodzonych dzieci.
Podsumowując…
Aktualnie wymiar absencji ojcowskiej wynosi 2 tygodnie, co wynika oczywiście z art. 1823 kodeksu pracy. Jest on udzielany na pisemny wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Z powołanego przepisu wynika, iż jest to jednorazowe i niepodzielne uprawnienie ojca. Jest także limitowane wiekiem dziecka.
Treść omawianej regulacji przemawia za tym, że niezależnie od liczby urodzonych w trakcie jednego porodu dzieci urlop ojcowski jest jeden. Czytając jednak fragment przepisu, a mianowicie „(…) do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia (…)” może pojawić się także interpretacja, iż dwutygodniowy urlop dotyczy jednego dziecka. Dodatkowo, jeśli zajrzymy do przywilejów matek wychowujących dziecko – długość urlopów macierzyńskich (podstawowych i dodatkowych) jest warunkowana właśnie liczbą dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Może jednak nie należy „dyskryminować” ojców?
Z drugiej strony art. 1823 § 3 kodeksu pracy odsyła do odpowiedniego stosowania przy urlopach ojcowskich następujących przepisów: art. 45 § 3, art. 47, art. 50 § 5, art. 57 § 2, art. 163 § 3, art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4, art. 177, art. 1831 § 1 i art. 1832. Wśród tych norm jednak nie ma artykułów dotyczących czasu trwania urlopu w połączeniu z liczbą dzieci.
Wydaje się wiec, iż pomimo pojawiających się głosów, iż w przypadku bliźniąt urlop ojcowski powinien być dłuższy, słuszna i aktualna jest interpretacja MPiPS oraz PIP.