11.05.2016 r.
3 min

Urlop wypoczynkowy w trakcie urlopu ojcowskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.05.2016r.
3 min

Zgodnie z art. 1823 KP, pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego (tzw. „tacierzyńskiego”) w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

  1. do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
  2. do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Podstawą jego udzielenia jest pisemny wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a KP. Wniosek ten jest dla pracodawcy wiążący (zob. art. 1823 § 2 zd. 2 KP).

Nie można jednocześnie korzystać z urlopu ojcowskiego i urlopu wypoczynkowego. Złożenie wniosku o urlop ojcowski wyklucza możliwość korzystania w tym samym okresie z urlopu wypoczynkowego. W przypadku kolizji pomiędzy tymi dwoma urlopami – pierwszeństwo ma zawsze urlop ojcowski. Zgodnie bowiem z art. 1823 § 3 KP, do urlopu ojcowskiego odpowiednie zastosowanie znajduje art. 165 pkt 4 KP oraz art. 166 pkt 4 KP.

Odpowiednie stosowanie art. 165 pkt 4 KP sprawia, że w sytuacji, gdy pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego, zaplanowany na ten sam okres urlop wypoczynkowy zostaje automatycznie przesunięty na termin późniejszy.  

Natomiast konsekwencją odpowiedniego stosowania art. 166 pkt 4 KP jest to, że urlop wypoczynkowy, który już się rozpoczął – ulega natychmiastowemu przerwaniu, jeżeli w jego trakcie pracownik rozpocznie urlop ojcowski. Część niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego przerwanego z powodu rozpoczęcia urlopu ojcowskiego pracodawca zobligowany jest udzielić w termin późniejszym.

Fakt udzielenia urlopu ojcowskiego powinien zostać zaznaczony w grafiku odpowiednim symbolem, a w konsekwencji odnotowany także w karcie ewidencji czasu pracy. Zakładam, iż opisany w zapytaniu zapis w grafiku, z którego wynika, że w okresie zawnioskowanego urlopu ojcowskiego pracownik ma korzystać z urlopu wypoczynkowego stanowi przejaw pisarskiej omyłki, na którą należałoby zwrócić uwagę pracodawcy i w rezultacie odpowiednio ją skorygować. Jeżeli jednak pracodawca odmówiłby dokonania takiej korekty, wówczas uzasadniony byłby zarzut naruszenia przepisów o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem (art. 281 pkt 5 KP). Oznaczałoby to bowiem, że pracodawca rzeczywiście nie udzielił urlopu ojcowskiego, o udzielenie którego wnosił pracownik. O fakcie tym należałoby zawiadomić właściwy miejscowo okręgowy inspektorat pracy.
 

""