Określony w umowie o pracę wymiar czasu pracy pracownika łączącego korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy udzielającego tego urlopu nie ulega zmianie. Jednakże czas pracy tego pracownika ulega podziałowi na czas, przez który pracownik świadczy pracę i przez który korzysta z urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, iż pracownikowi łączącemu korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze wynikającym z wymiaru etatu, w jakim jest on zatrudniony. Inaczej mówiąc, pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający wymiarowi czasu pracy określonemu w umowie o pracę, a nie w wymiarze odpowiadającym wymiarowi czasu pracy określonym we wniosku o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z pracą.
Ustawodawca nie uregulował w sposób szczególny zasad udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi łączącemu korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą. Zastosowanie znajdą tutaj zatem ogólne zasady rządzące udzielaniem urlopu wypoczynkowego.
„Urlop rodzicielski, a więc także okres zatrudnienia w czasie jego trwania, nie powoduje obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego. Konsekwentnie praca w niepełnym wymiarze w okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego ani nie zwiększa, ani nie zmniejsza wymiaru urlopu, pomimo niepełnowymiarowości zatrudnienia. Wątpliwość powstaje co do tego, czy fakt złożenia wniosku o pracę w obniżonym wymiarze nie oznacza w istocie wniosku o nieudzielanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego, poza urlopem na żądanie. Jeśli bowiem uznać, że pracownik taki miałby prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, a udzielanego według reguł typowych dla zatrudnienia niepełnowymiarowego, to analizowany tu okres wykonywania pracy może się de facto przekształcić w kombinację urlopu wypoczynkowego oraz pobierania zasiłku macierzyńskiego. Brak szczególnej regulacji w tym zakresie uzasadnia jednak twierdzenie, że w okresie wykonywania pracy w trakcie częściowego wykorzystywania urlopu rodzicielskiego, pracownik może korzystać także z urlopu wypoczynkowego. Przy czym urlop wypoczynkowy będzie udzielany wyłączenie na te okresy, które są okresami wykonywania pracy. Wynika to z tego, że pracownik nie może jednocześnie przebywać na urlopie wypoczynkowym i rodzicielskim.” (por. Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk)
Ze względu na powyższe warto pochylić się nad treścią art. 1542 § 1 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, iż urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Z tego względu należałoby przyjąć, iż pracodawca udziela urlopu wypoczynkowego pracownikowi łączącemu korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w dniu, w którym udzielany jest urlop. Urlopu nie udziela się na czas, w którym pracownik korzysta z urlopu rodzicielskiego.