Praca podczas urlopu rodzicielskiego
Uelastyczniając zapisy kodeksu pracy ustawodawca dopuścił możliwość świadczenia pracy przez pracownika w trakcie absencji rodzicielskiej. Zgodnie bowiem z art. 1821 § 5 kodeksu pracy pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. W świetle regulacji art. 1821a § 6 kodeksu pracy – powyższy przepis ma zastosowanie również do pracowników korzystających z urlopu rodzicielskiego.
Zasada proporcjonalności urlopu wypoczynkowego
Ustawodawca uzależnia wymiar urlopu wypoczynkowego u danego pracodawcy zasadniczo od trzech parametrów:
- staż pracy (rozumiany jako praca, ukończona szkoła oraz inne okresy „zaliczalne”),
- okres zatrudnienia (art. 1551 kodeksu pracy),
- wymiar czasu pracy.
Zgodnie z art. 154 § 2 kodeksu pracy wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu: 20 lub 26 dni.
Zdaniem MPiPS…
W swoim stanowisku z 09.07.2014r. w sprawie wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika łączącego urlop rodzicielski z pracą na pół etatu (publ. Rzeczpospolita, Prawo i praktyka z 15 lipca 2014 r., str. D1) Departament Prawny MPiPS uznał, iż korzystanie z urlopu rodzicielskiego oraz praca w obniżonym do połowy wymiarze czasu pracy nie skutkuje obniżeniem wymiaru urlopu wypoczynkowego. Jak wynika bowiem z przytoczonej interpretacji, pracownik, który łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (np. na pół etatu), jest pracownikiem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, określonym w umowie o (art. 1821 § 6 w zw. z art. 1821 § 5 kodeksu pracy).
Podsumowując…
Pracodawca otrzymując wniosek pracownika o dopuszczenie go do pracy podczas korzystania z urlopu rodzicielskiego ma dwie możliwości:
- uwzględnia wniosek pracownika,
- odmówić pracownikowi.
W drugim przypadku przyczyna odmowy powinna być obiektywna i wynikać z braku możliwości ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie.
Jeśli więc wyrazisz zgodę na pracę półetatową w trakcie urlopu rodzicielskiego, nie pomniejszaj wymiaru urlopu wypoczynkowego za ten okres. Pracownik bowiem pozostaje w pełnoetatowym zatrudnieniu, co wynika wprost z jego umowy o pracę.