Nie, interpretacja przedstawiona przez „Kadrową” jest nieprawidłowa.
Przepisy kodeksu pracy (dalej: KP) nie przewidują wymogu uprzedniego wykorzystania urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, czy ojcowskiego przed urlopem wychowawczym, tak jak ma to miejsce w przypadku urlopu rodzicielskiego, z którego można skorzystać dopiero po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze albo po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
Wspomniane przepisy nie określają również najwcześniejszego momentu, w którym uprawniony do urlopu wychowawczego pracownik możne rozpocząć korzystanie z tego urlopu. Wyznaczają jedynie termin końcowy (tj. ostatni dzień, do którego możliwe jest korzystanie z urlopu wychowawczego), którym jest dzień 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia.
W konsekwencji, pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego (tj. posiadający co najmniej 6-miesięczny staż pracy i sprawujący opiekę nad dzieckiem), może zawnioskować o urlop wychowawczy już w pierwszych dniach życia dziecka. Stwierdzenie to dotyczy wprost ojca nowonarodzonego dziecka, gdyż matka dziecka przez co najmniej kilka pierwszych tygodni po porodzie będzie korzystała z urlopu macierzyńskiego (zob. art. 180 KP).
Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze 36 miesięcy. Rodzice/opiekunowie dziecka mogą podzielić między siebie 36-miesięczny wymiar urlopu wychowawczego w dowolny sposób, przy czym – z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 186 § 9 i 10 KP – jeden z miesięcy przysługuje niepodzielnie drugiemu z rodziców/opiekunów.
W przypadku przedstawionym w zapytaniu, ojciec dziecka może więc wykorzystać urlop wychowawczy w wymiarze 35 miesięcy, z dwutygodniową „przerwą” na urlop ojcowski, z którego może skorzystać do 24 miesiąca życia dziecka. Tymczasem matka dziecka może w tym samym czasie korzystać z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W takim układzie oboje rodzice dziecka, o którym mowa w zapytaniu będą mogli wspólnie sprawować nad nim opiekę, wykorzystując w tym celu różne uprawnienia związane z rodzicielstwem.