Wskazany projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadza szereg nowych rozwiązań w zakresie korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich. Bezspornie jednak najważniejszą nowością, którą przynosi projekt, jest wprowadzenie zupełnie nowego rodzaju urlopu związanego z pełnieniem funkcji rodzicielskich. Zgodnie z terminologią projektu nowy rodzaj urlopu nosi miano urlopu rodzicielskiego. Zgodnie z projektem pracownikowi będzie przysługiwało, bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Zatem warunkiem skorzystania przez pracownika z urlopu rodzicielskiego będzie uprzednie wykorzystanie w pełni zarówno urlopu macierzyńskiego, jak i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop rodzicielski będzie mógł zostać przez pracownika wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach. W takim jednak przypadku żadna z części podzielonego urlopu rodzicielskiego nie będzie mogła być krótsza niż 8 tygodni, przy czym poszczególne części urlopu rodzicielskiego będą musiały przypadać bezpośrednio jedna po drugiej. Urlop rodzicielski będzie uprawnieniem fakultatywnym tzn. jego udzielenie będzie następowało na wniosek złożony przez pracownika. Wniosek o urlop rodzicielski będzie bowiem przez pracownika składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. We wniosku pracownik będzie zobowiązany określić termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego – termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu.
Jeśli pracownik dopełni obowiązku terminowego złożenia wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego to pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Za czas urlopu rodzicielskiego pracownikowi przysługiwać będzie zasiłek macierzyński, który będzie wynosił co do zasady 60% podstawy wymiaru zasiłku. Wyjątkowo w przypadku ubezpieczonej, która we wniosku złożonym przed przewidywaną datą porodu, wystąpi o udzielenie jej, bezpośrednio po zasiłku macierzyńskim za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu w pełnym wymiarze, a także o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu w pełnym wymiarze, miesięczny zasiłek macierzyński wyniesie 80% podstawy wymiaru za cały okres odpowiadający okresowi tych urlopów.
Zobacz szkolenia: