Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który powrócił do pracy w roku kalendarzowym, w którym nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego
Pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego, w którym nie nabył jeszcze urlopu wypoczynkowego, po co najmniej miesięcznym okresie niewykonywania pracy, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym albo do okresu pozostałego do końca danego roku, albo do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym, jeżeli okres ten upływa przed jego końcem (art. 1552 § 1 k.c.).
Do okresów niewykonywania pracy, z których korzystanie przez okres co najmniej miesiąc powoduje proporcjonalne obniżenie wymiaru urlopu, zaliczamy zgodnie z art. 1552 § 1 k.c.:
- urlop bezpłatny,
- urlop wychowawczy,
- okres odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
- okres tymczasowego aresztowania,
- okres odbywania kary pozbawienia wolności,
- okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który powrócił do pracy w roku kalendarzowym, w którym nabył prawo do urlopu wypoczynkowego
W przypadku gdy okres nieobecności przekraczający miesiąc przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego przysługującego w tym roku kalendarzowym, wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika powracającego do pracy w ciągu tego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem okresu nieobecności pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1552 § 2 k.c).
Proporcjonalne obniżenie wymiaru nabytego urlopu wypoczynkowego powodują następujące rodzaje nieobecności:
- urlop bezpłatny,
- okres odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
- okres tymczasowego aresztowania,
- okres odbywania kary pozbawienia wolności,
- okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Korzystanie przez pracownika, który nabył urlop wypoczynkowy z urlopu wychowawczego i jego powrót do pracy przed zakończeniem tego roku, w którym nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, nie powoduje jego proporcjonalnego obniżenia. Ustawodawca wyłączył bowiem urlop wychowawczy z katalogu okresów nieobecności, których trwanie przez okres co najmniej miesiąca skutkuje obniżeniem wymiaru nabytego urlopu wypoczynkowego.
Okres nieobecności
Proporcjonalne obniżenie przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu, bez względu na okoliczność, czy pracownik, który nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego i wraca do pracy w ciągu roku kalendarzowego, czy też korzysta z nieobecności po nabyciu prawa do urlopu i wraca do pracy w roku, w którym nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, powoduje nieobecność przekraczająca miesiąc. Jeżeli nieobecność trwa krócej niż miesiąc obniżenie nie następuje.
Na co najmniej miesięczną przerwę w świadczeniu pracy mogą składać się zarówno okresy jednorodne, jak i mieszane, ale składające się z różnych okresów wskazanych w art. 1552§ 1 k.p. Konieczne jest jednak to, iż łącznie nieobecności będą trwać co najmniej 1 miesiąc.
W przypadku powrotu do pracy w czasie roku kalendarzowego po nieobecności trwającej dłużej niż miesiąc przez pracownika, który nabył w tym roku prawo do urlopu wypoczynkowego, § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 roku, nr 2, poz. 14 z póź. zm.) wskazuje co należy rozumieć pod pojęciem miesiąca. Przepis stanowi, iż jeżeli okresy nieobecności w pracy wymienione w art. 1552 § 1 Kodeksu pracy obejmują części miesięcy kalendarzowych, przy proporcjonalnym obniżeniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, zgodnie z art. 1552 § 2 Kodeksu pracy, za miesiąc uważa się łącznie 30 dni.
Należy pamiętać, iż każdy miesiąc nieobecności powoduje obniżenie wymiaru urlopu o 1/12 przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu (art. 1552a § 1 k.p.), zaś przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 1553 k.p.).