Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
07.05.2023 r.
2 min

Urlop ojcowski w nowym stanie prawnym

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
07.05.2023r.
2 min

Nowelizacje kodeksu pracy, które weszły w życie w ostatnim czasie, przyniosły także zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego. Zgodnie z nowym brzmieniem przywołanego wyżej przepisu: „w celu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:

  1. ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
  2. upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.”

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Urlop ojcowski jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika – ojca w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Wprowadzono też dodatkową ochronę pracowników przed zwolnieniem w okresie urlopu ojcowskiego. W czasie korzystania w tego urlopu pracodawca nie może:

  1. prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tym pracownikiem;
  2. wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tym pracownikiem, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jego winy i reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Ochrona zaczyna obowiązywać 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego albo jego części, nawet jeśli wniosek o udzielenie tego urlopu zostanie złożony wcześniej niż z zachowaniem ustawowego, 7-dniowego terminu.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę w trakcie korzystania z urlopu ojcowskiego może nastąpić tylko z powodu likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy.