Możliwość podzielenia urlopu ojcowskiego na części
Dotychczas obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidywały możliwości wykorzystania urlopu ojcowskiego w częściach. W związku z czym przyjmowano, iż pracownik powinien wykorzystać urlop ojcowski jednorazowo w pełnym wymiarze dwóch tygodni.
Nowelizacja Kodeksu pracy dokonana ustawą z dnia 24 lipca 2015 roku o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 roku, poz. 1268) w istotny sposób zmieniła stan prawny. Dodany przez ustawę nowelizującą art. 1832 §11 k.p. stanowi, iż urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.
Zatem w chwili obecnej pracownik może wykorzystać urlop ojcowski:
- jednorazowo – urlop ojcowski stanowi jedną całość trwającą dwa tygodnie,
- w częściach – pracownik korzysta z urlopu ojcowskiego w 2 częściach po tydzień każda.
W przypadku gdy pracownik korzysta z urlopu ojcowskiego w częściach, pomiędzy nimi może być przerwa. Ustawodawca nie wprowadził bowiem wymogu ciągłości pomiędzy poszczególnymi częściami urlopu ojcowskiego. Tym samym każdą z części urlopu ojcowskiego pracownik może wykorzystać w dowolnie wybranym momencie. Jedyne ograniczenie wynika z art. 1823 § 1 k.p., który to przepis przyznaje pracownikowi prawo do urlopu ojcowskiego do momentu ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.
Urlop wypoczynkowy po urlopie ojcowskim
Z dyspozycji art. 1823 § 4 k.p. wynika, iż do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio m.in. art. art. 163 § 3 k.p. Wskazany przepis zobowiązuje pracodawcę do udzielenia pracownicy urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Tym samym na pracodawcę został nałożony obowiązek uwzględnienia wniosku pracownika – ojca o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie ojcowskim (art. 163 § 3 k.p. w zw. z art. art. 1823 § 4 k.p.). Wniosek pracownika o urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie ojcowskim jest dla pracodawcy wiążący. Pracodawca nie może go nie uwzględnić, ani jego uwzględnienie uzależnić od spełnienia dodatkowych warunków.
Pracownik wnioskujący o urlop wypoczynkowy po urlopie ojcowskim ma prawo wykorzystać zarówno bieżący, jak i zaległy urlop wypoczynkowy.
Co do zasady, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego po urlopie ojcowskim w pełnym przysługującym mu wymiarze. W każdym jednak przypadku wymiar wnioskowanego w tym trybie urlopu określa pracownik.
Ustawodawca nie sprecyzował, czy w przypadku gdy pracownik korzysta z urlopu ojcowskiego w częściach, pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika o urlop wypoczynkowy po urlopie ojcowskim po każdej części urlopu ojcowskiego czy tylko po jednej. Względy celowościowe przemawiają za uznaniem, iż pracodawca powinien uwzględnić wniosek pracownika o urlop wypoczynkowy po każdej części urlopu ojcowskiego. Dzięki temu pracownik – ojciec wychowujący dziecko może w sposób bardziej elastyczny i odpowiadający potrzebom łączyć korzystanie z urlopu ojcowskiego i urlopu wypoczynkowego.