12.04.2010 r.
3 min

Urlop ojcowski od 1.01.2010 r.

Ekspert PCKP

Skopiuj link
12.04.2010r.
3 min

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej urlop ojcowski i zasiłek macierzyński przysługują pracownikowi, któremu urodziło się dziecko (ojcu biologicznemu) oraz ojcu, który przysposobił dziecko. Zgodnie bowiem z przepisami art. 121 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy – przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi. Przysposobienie powoduje równocześnie ustanie dotychczasowej władzy rodzicielskiej (art. 123 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Urlop ojcowski przysługuje dopiero po wydaniu przez sąd orzeczenia o przysposobieniu dziecka, nie przysługuje natomiast w okresie trwania postępowania w sprawie przysposobienia dziecka. Zatem prawo do urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego nie przysługuje pracownikowi, który przyjął dziecko w wieku do 7 lub odpowiednio do 10 roku życia i wystąpił do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka – do czasu zakończenia postępowania przed sądem albo ojcu, który przyjął na wychowanie dziecko w ramach rodziny zastępczej.

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi w 2010 i 2011 r. 1 tydzień, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Zatem, urlop ojcowski nie może być udzielony na okres krótszy niż 1 tydzień (7 dni). Wyjątkiem jest jedynie przypadek, gdy dziecko kończy 12 miesięcy życia. W takim przypadku, urlop ojcowski i zasiłek macierzyński przysługują przez okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nie uzależniają wymiaru tego urlopu od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Zatem, wymiar urlopu ojcowskiego i okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla ojca, któremu urodziło się więcej niż jedno dziecko, jest taki sam, jak w przypadku urodzenia się jednego dziecka.

W przypadku pozostawania pracownika równolegle w więcej niż jednym stosunku pracy, dla każdego z nich odrębnie ustala się prawa i obowiązki pracownicze. Dlatego też, zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, na podstawie przepisu art. 1823 Kodeksu pracy nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik skorzystał z urlopu ojcowskiego u każdego z pracodawców w tym samym czasie (równolegle) albo skorzystał z urlopu ojcowskiego tylko u jednego pracodawcy, świadcząc w tym samym czasie pracę u drugiego pracodawcy. Jeżeli jednak pracownik zatrudniony u kilku pracodawców skorzysta z urlopu ojcowskiego tylko u jednego z nich, to nie będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego w terminie późniejszym u pozostałych pracodawców.