16.12.2015 r.
3 min

Urlop ojcowski na nowych zasadach

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.12.2015r.
3 min

W nowym stanie prawnym ojciec dziecka będzie mógł wykorzystać urlop ojcowski w takim wymiarze jak dotychczas, tj. 2 tygodni, jednak aż do dnia:

  • ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
  • upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop ojcowski będzie mógł być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch częściach. Przy podziale urlopu ojcowskiego na części, każda z nich nie będzie mogła być krótsza niż tydzień.

W nowym stanie prawnym dopuszczalny będzie zatem podział urlopu ojcowskiego na dwie części, z których druga część będzie mogła być wykorzystana w pewnym odstępie czasowym od pierwszej, ale w taki sposób, aby nie przekroczyła wskazanego powyżej granicznego terminu na jego wykorzystanie. Nie będzie zatem przeciwwskazań, aby z drugiej części urlopu ojcowskiego ojciec dziecka będący pracownikiem skorzystał u innego pracodawcy niż pracodawca udzielający pierwszej części tego urlopu.

Ustawa zmieniająca przepisy kodeksu pracy w zakresie wykorzystywania urlopu ojcowskiego nie przewiduje natomiast żadnych przepisów przejściowych, które regulowałyby status pracownika uprawnionego bądź korzystającego z urlopu ojcowskiego. Rodzi to pewne wątpliwości dotyczące możliwości wykorzystania tego urlopu przez ojca będącego pracownikiem, którego dziecko urodziło się w 2015 r. Właściwym wydaje się przyjęcie w tej sytuacji, że możliwość ta będzie uzależniona od daty urodzenia dziecka, a ojciec dziecka nie może utracić uprawnień do tego urlopu przysługujących w świetle obowiązujących przepisów, które przewidują możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego nie dłużej niż do dnia:

  • ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo,
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Jeżeli zatem dziecko urodziło się począwszy od dnia 3 stycznia 2015 r., ojciec dziecka będzie mógł skorzystać w przyszłym roku z uprawnień przewidzianych w tym zakresie ustawą, która wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2016 r.